İstanbul'da Gıda Güvenliği ve Gıdada Bilgi Kirliliği Eğitimi gerçekleştirilmiştir

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliğinde 2018 yılı ikinci yarısında 4 ilde (Ankara, İstanbul, Kayseri, Edirne) düzenlenmesi planlanmış eğitim serimizin ikincisi İstanbul Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nün desteği ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi Prof. Dr. Raşit Küçük salonunda gerçekleştirilmiştir.

Değerli hocamız Prof. Dr. Muhittin TAYFUR ve Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyet Bölümü'nden Uzm. Dyt. Sevan ÇETİN gıda güvenliği, gıdada bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirme konuları ile ilgili eğitim vermişlerdir. 

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Tayfur; "Özellikle son iki yıldır gıda alanında oluşan karmaşayı gidermek üzere yoğun çaba sarfediyoruz. Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği ile seri toplantılar halinde gerçekleştirmenin daha faydalı olduğunu düşünerek bu eğitim serisini hazırladık. Bu konularda oluşan bilgi kirliliğini önlemek ve öğrencilerimize sahip çıkmayı çok önemsiyoruz" diyerek konu ile ilgili görüşlerini ifade etmiştir.

Tüm beslenme ve diyetetik öğrencilerine, diyetisyenlere ve akademisyenlere açık olan eğitime, İstanbuldaki birçok üniversiteden katılım gerçekleşmiştir.