Kayseri'de Aile Hekimi ve Beden Eğitimi Öğretmenleriyle Buluştuk!

“Türkiye Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Programı” kapsamında; Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliğiyle 21 Nisan 2016 tarihinde Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezinde; Kayseri, Yozgat, Sivas, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Aksaray ve Kırşehir illerinden öğleden önce beden eğitimi öğretmenleri, öğleden sonra aile hekimlerinin katılımlarıyla “Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” eğitim toplantısı düzenlendi.

Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen eğitim toplantısına Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın açılış konuşma videoları ile, Kayseri Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, Sağlık Bakanlığı Kayseri Halk Sağlığı Müdürü Dr.Yunus Karadağ, Sağlık Bakanlığı Kayseri Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Özyurt, Sağlık Bakanlığı Kayseri Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Deniz Güney, Milli Eğitim Bakanlığı Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu ve  Milli Eğitim Bakanlığı Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ünal Çolak’ın katılımıyla gerçekleşti.

Derneğimizin desteğiyle düzenlenen etkinliğe aile hekimi ve beden eğitimi öğretmenleri başta olmak üzere yaklaşık 700 kişi katıldı.   

Program kapsamında Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç tarafından Kayseri’de ‘Beslenme Dostu Okul’ olmaya hak kazanan 12 okula sertifikaları verildi. 

Kayseri Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Karadağ, Kadir Has Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı'nın amacının beden eğitimi öğretmenleri ve aile hekimlerini fiziksel aktivite konusunda bilgilendirmek ve ülke genelinde sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. 

Program kapsamında Kayseri, Kırşehir, Sivas, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat'tan gelen beden eğitimi öğretmeni ve aile hekimine gün boyu eğitim verileceğini belirten Karadağ, şunları kaydetti; 

Türk toplumunun genel olarak hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olduğuna dikkati çeken Karadağ, hareketsizlikle birlikte obezite ve onu takip eden kronik hastalıkların ortaya çıktığını ifade etti.

Kronik hastalıkların tedavi edilmesinin zor olduğunu, aynı zamanda kişinin kas iskeletinden başlayıp birçok hayati organı etkileyebilecek rahatsızlıklara sebep olabildiğini vurgulayan Karadağ, bu programla bu hastalıkların oluşmasının önüne geçilmesinin de amaçlandığını dile getirdi.

Aile hekimlerine yönelik eğitim kitine buradan,

Beden eğitimi öğretmenlerine yönelik eğitim kitine ise buradan ulaşabilirsiniz.