Birlikte daha büyük bir güçle daha sağlıklı günlere!
Diyabet hastalığı bir çok komplikasyona neden olabileceği için çok önemli bir hastalıktır. Diyabet tedavisinde amaç, hem kişinin yaşam kalitesini yüksek tutmak hem de uzun dönem komplikasyonların gelişimini önlemektir. Diyabetli bir birey olarak uzun yıllar sağlıklı ve sorunsuz yaşamak mümkündür. Ancak kan şekerinin uzun süre yüksek kalması bazı insanlarda göz, böbrek, sinir ve ayak problemlerine neden olabilir. Diyabetli hastalarda kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riski artmıştır.
Hali hazırda Türkiye’de 7 milyonu aşkın diyabet hastası olduğu tahmin edilmektedir. Tüm diyabet hastalarının yaklaşık sadece %55’ine teşhis konulmuştur (3.9 milyon kişi). Diyabet teşhisi konulan tüm bireylerin %91’i (3.5 milyon kişi) tedavi görmektedir. Teşhis edilen diyabet hastalarının %50’si (1.9 milyon kişi) tedavi hedeflerine ulaşmakta ve toplam diyabet hastalarının sadece %11’i (0.8 milyon kişi) hedeflenen tedavi sonuçlarına ulaşarak komplikasyonsuz bir hayat sürmektedir.
Türkiye’de yapılan araştırmalar göstermektedir ki; diyabet hastası kişilerin yalnızca %28’i diyabet konusunda herhangi bir eğitim programına katılmışken, %19’u depresyon belirtileri göstermekte, %59’u diyabet kaynaklı sıkıntı çekmekte ve %28’i diyabet nedeniyle toplumsal ayrımcılığa tabi tutuldukları düşünülmektedir.
Diyabet hastası insanların yakınları arasında yapılan araştırmalar ise şu sonucu vermiştir: yakınlardan %36’sı diyabet hastalığının aileye ciddi bir yük olduğu, %62’si diyabet hastası olan yakını nedeniyle aile olarak ciddi bir üzüntü ve sıkıntı çektiklerini, %50’si diyabet hastası olan yakınlarına nasıl en iyi şekilde destek olabileceklerini bilmedikleri için karışıklık içinde olduklarını belirtmişlerdir. Hasta yakınlarının %15’i diyabet konusunda eğitim aldıklarını belirtirken, eğitim alanların %77’si bu eğitimlerin yararlı olduğunu ifade etmiştir.
5 Nisan 2016 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı ile derneğimiz arasında imzalanan Kronik Hastalıklarla Mücadele İşbirliği Protokolü kapsamında Hasta ve Yakınları Güçlendirme Programı’na başlanmıştır. Bu programın birinci bölümü olan Diyabet Projesi hasta merkezli yaklaşımla, hasta ve yakınlarının, hastalığın etkin yönetiminde birincil sorumlu haline gelmesini sağlamayı hedeflemektedir.
Hasta ve yakınlarının; bilgi, tutum ve davranışlarını geliştirilerek hastalık ile mücadelede aktif rol almalarını sağlamak, projenin önemli çıktılarından biri olarak Türkiye’de hastaların sağlık alanındaki gelişmeler konusunda güçlendirilmesinde önemli bir kilometre taşı olacaktır.
Proje kapsamında pilot olarak seçilecek olan 5 Halk Sağlığı Merkezinden (HASAM) 10 Aile hekimi ile işbirliği içinde çalışılarak, diyabet konusunda 50 diyabet hastası diyabet hasta güçlendirme programına katılarak eğitilecektir. Bu eğitim neticesinde programa katılan hastalar,10.000 diyabet hastasını eğitecektir.
Nicolucci A, et al., Research: Educational and Psychological Issues Diabetes Attitudes, Wishes and Needs second study (DAWN2TM): Cross-national benchmarking of diabetes-related psychosocial outcomes for people with diabetes, Diabetic Medicine, UK, 2013, p.767-777.
http://www.dawnstudy.com/content/dam/Dawnstudy/AFFILIATE/www-dawnstudy-com/Home/DAWN2/Documents/dme12245.pdf
(Erişim Tarihi: 5 Kasım 2014)