Edirne'de Gıda Güvenliği ve Gıdada Bilgi Kirliliği Eğitimi gerçekleştirilmiştir

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliğinde 2018 yılı ikinci yarısında 4 ilde (Ankara, İstanbul, Kayseri, Edirne) düzenlenmesi planlanmış eğitim serimizin sonuncusu Edirne Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nün desteği ile Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Değerli hocamız Prof. Dr. Muhittin TAYFUR, Doç. Dr. Aydan ERCAN, Uzm. Dyt. Burcu Ateş ÖZCAN ve Dr. Tolunay Demirdamar hocalarımız gıda güvenliği, gıdada bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirme konuları ile ilgili eğitim vermişlerdir. 

Programın açılış konuşmasını Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Tayfur yapmıştır.

Tüm beslenme ve diyetetik öğrencilerine, diyetisyenlere ve akademisyenlere açık olan eğitimin, Edirne ve Kırklareli'ndeki birçok üniversiteden rekor katılım ile sonuncusu gerçekleştirilmiştir.

2019 yılı içerisinde 2 eğitim daha yapılması planlanmaktadır.