Kayseri'de Gıda Güvenliği ve Gıdada Bilgi Kirliliği Eğitimi gerçekleştirilmiştir

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliğinde 2018 yılı ikinci yarısında 4 ilde (Ankara, İstanbul, Kayseri, Edirne) düzenlenmesi planlanmış eğitim serimizin üçüncüsü Kayseri Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nün desteği ile Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Değerli hocamız Prof. Dr. Muhittin TAYFUR gıda güvenliği, gıdada bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirme konuları ile ilgili eğitim vermişlerdir. 

Programın açılışına Sayın Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Borlu katılmıştır. Açılış konuşmasını yapan Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Tayfur; "Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği ile seri toplantılar halinde gerçekleştirmenin daha faydalı olduğunu düşünerek bu eğitim serisini hazırladık. Bu konularda oluşan bilgi kirliliğini önlemek ve öğrencilerimize sahip çıkmayı çok önemsiyoruz" diyerek konu ile ilgili görüşlerini ifade etmiştir.

Tüm beslenme ve diyetetik öğrencilerine, diyetisyenlere ve akademisyenlere açık olan eğitime, Kayseri ve çevre illerdeki birçok üniversiteden katılım gerçekleşmiştir.